- Formalności budowlane
- 27 lipca 2022
- 0
Fachowiec czy firma budowlana - co wybrać?
Fachowcy, czy firma budowlana? Kto lepiej nadzoruje budowę domu?
Podjąłeś decyzję o budowie domu, zdecydowałeś się na technologię, a teraz stoisz przed chyba najtrudniejszym pytaniem - jak wybrać wykonawców?
Od czego zacząć wybieranie fachowców do zbudowania domu?
Przede wszystkim zdecyduj dokładnie, jaki jest Twój budżet na budowę. Pozwoli to określić kwalifikacje i doświadczenie fachowców, z których możesz skorzystać. Nie można wiedzieć, czy wystarczy nam pieniędzy na wymarzony dom bez kosztorysu, a już na pewno nie bez projektu. Załóżmy, że nie masz projektu, a jedynie szkic zewnętrzny, przybliżony układ domu i ogólne pojęcie o jego powierzchni, strukturze i systemach inżynieryjnych. Zwrócenie się do wykonawców o informacje cenowe jest jedną z takich sytuacji:
- Duże i średnie firmy odmówią rozmowy o cenie, zaproponują wykonanie projektu (lub wybór z przygotowanych przez nich standardowych projektów) i dopiero wtedy skalkulują koszt.
- Małe firmy i prywatne brygady mogą podawać pewne kwoty, ale najprawdopodobniej będą one mocno zaniżone, bo dla takich budowlańców najważniejsze jest to, aby przedstawić Ci ofertę, o której wiadomo, że jest tańsza od konkurencji. Rzeczywisty koszt domu będzie wielokrotnie wyższy, albo za daną kwotę otrzymasz tylko pudełko budynku.
Oprócz budżetu, zdecyduj o terminach rozpoczęcia i zakończenia budowy. To również decyduje o przedziale cenowym i poziomie profesjonalnym wykonawców, których będziesz mógł przyciągnąć.
Co wybrać: zespół czy firmę?
Każdy typ wykonawcy ma swoje wady i zalety. A są szczególne przypadki, które mogą odbiegać od ogólnej zasady. Firma nie jest gwarancją wysokiej jakości pracy, a brygada fachowców niekoniecznie jest tania.
Brygada szeregowych fachowców: plusy i minusy
Ich główną zaletą jest niski koszt pracy. Załoga jest prawie zawsze tańsza od firmy, ponieważ nie musi zatrudniać architektów, inżynierów, pracowników obsługi technicznej czy logistyki, płacić za wynajem biura czy inwestować w reklamę. A jeśli możesz znaleźć wysoko wykwalifikowany zespół fachowców za rozsądną cenę, masz szczęście.
Zatrudnienie ekipy wiąże się jednak z szeregiem komplikacji i ograniczeń:
- Brygady zazwyczaj nie zajmują się projektowaniem. Jeśli nie masz projektu, musisz skorzystać z zewnętrznej firmy projektowej. I oczywiście wybrać zespół, który potrafi dobrze czytać rysunki.
- Wymagany będzie nadzór techniczny. Nawet jeśli pracownicy są bona fide i doświadczeni, a majster wydaje się być doskonałym specjalistą i wspaniałym człowiekiem, musisz zrozumieć, że głównym zadaniem zespołu - zarabiać pieniądze, podczas gdy twoje - uzyskać wysokiej jakości dom. Dlatego sensowne jest wydanie stosunkowo niewielkiej kwoty na niezależnego eksperta, który będzie nadzorował pracę brygady, reprezentując Twoje interesy. Można też samemu zająć się nadzorem technicznym, ale to wymaga poważnej wiedzy o systemach budowlanych i inżynieryjnych, a także sporo wolnego czasu.
- Będziesz musiał poradzić sobie z wieloma kwestiami organizacyjnymi. Konieczne jest zapewnienie zespołowi zakwaterowania, wody technicznej i energii elektrycznej. Zorganizowanie dojazdu maszyn na teren budowy. Kontrola jakości dostarczonych materiałów, ich rozmieszczenia na placu budowy, wywozu śmieci. Koordynacja punktów spornych z administracją osiedla. I wiele więcej.
- Gwarancja na wykonane prace będzie warunkowa. Nawet jeśli podpisałeś umowę. Jeśli pod koniec budowy pojawią się jakieś problemy, trudno będzie zmusić majstra do ich rozwiązania. I tym bardziej trzeba go pociągnąć do odpowiedzialności. Ponadto majstrowie lubią zmieniać numer telefonu, wyjeżdżać do kraju ojczystego - na najbliższą zagranicę itp.
Jak odróżnić profesjonalny zespół od "wynajętej pomocy"?
- Profesjonaliści posiadają portfolio zrealizowanych projektów. Jednak zdjęcia mogą być "podróbkami", z czyjegoś portfolio, więc jeśli to możliwe, odwiedź kilka wybudowanych obiektów i porozmawiaj z właścicielem domu, poznaj jego opinię o pracy ekipy. I sam oceń jakość wykonania: jeśli coś Ci się nie podoba, nie oczekuj, że będzie lepiej.
- Dowiedz się, gdzie szkolili się brygadziści i majstrowie z brygady. Być może nie mieli żadnego wykształcenia budowlanego i całe ich doświadczenie było "na kolanie". Wtedy istnieje ryzyko, że wszystkie ich projekty będą powielaniem rażących błędów.
- Zadaj kilka pytań dotyczących wybranej techniki budowlanej, na które znasz dokładnie odpowiedzi. Jeśli majster odpowiada niepoprawnie i twierdzi, że "zawsze tak budowali - i żadnych problemów", lepiej nie kontaktować się z takimi "ekspertami".
- Zadawaj pytania o wady i zalety różnych materiałów budowlanych i wykończeniowych: ekipa z doświadczeniem dobrze zna marki i ma własne preferencje. Brygada z małym doświadczeniem nie ma żadnych preferencji, zgadza się na pracę z dowolnymi materiałami, które kupi klient.
- Dowiedz się, na jakich narzędziach pracuje brygada. Im więcej ich jest, tym lepiej. Jeszcze lepiej, jeśli jest kilka narzędzi spełniających tę samą funkcję - świadczy to o poważnym podejściu do biznesu. Najlepszą opcją jest, gdy zespół posiada wysoko wyspecjalizowane narzędzia - to oznaka wysokiego poziomu profesjonalizmu. I jeszcze jedno: jeśli ekipa pracuje wyłącznie na tanich narzędziach, w tym na markach ze znanych sieciowych hipermarketów, są powody, by wątpić w jej profesjonalizm.
Sprawdź: Formalności przy budowie domu - jakie są niezbędne?
Wybierając brygadę do budowy domu z gazobetonu, dowiedz się, jak dobrze mistrzowie znają technologię układania tego materiału. Zadaj szereg pytań:
- Jak robotnicy mocują bloczki - zwykłą zaprawą cementowo-piaskową, klejem murarskim cienkowarstwowym czy klejem piankowym? Producenci zalecają do ścian zewnętrznych klej cienkowarstwowy. Niektóre ekipy układają bloczki na piankowych bloczkach, ale wymaga to specjalnych umiejętności. Nie należy stosować zwykłej zaprawy cementowo-piaskowej, w przeciwnym razie spoiny w murze będą grube i przez nie będzie się tracić ciepło z domu.
- Jakiego rodzaju kleju używa zespół? Jeśli używają zwykłych pac zębatych, świadczy to o braku doświadczenia w pracy z murem o cienkich spoinach. Przy takiej kielni problematyczne jest uzyskanie jednakowej grubości spoiny na całym murze, stąd większe zużycie kleju, ryzyko deformacji muru, dodatkowe straty ciepła. Profesjonaliści pracują przy pomocy specjalnych narzędzi, kielni, które gwarantują jednolitą grubość spoiny. Zacieraczki te nie są dostępne w zwykłych sklepach, ale można je kupić u producentów gazobetonu. Jeśli drużyna ma kielnie, to wie jak zbudować dom AAC.
- W jaki sposób brygada wzmacnia mur? Przepusty zbrojeniowe powinny mieć wymiary od 30 x 30 mm do 40 x 40 mm, w zależności od średnicy zbrojenia, przy zastosowaniu do wypełnienia normalnej zaprawy cementowo-piaskowej. Dziury mniejsze niż 30mm x 30mm nie są właściwym rozwiązaniem. Profesjonalne ekipy powinny pamiętać o posiadaniu elektrycznych przecinarek i pił do spoinowania - przyspiesza to prace przy bloczkach gazobetonowych.
- Ile kostek gazobetonu można ułożyć w ciągu jednego dnia? Średnia wydajność profesjonalnych budowniczych to 3 kostki (podczas pracy na wyższych poziomach potrzeba czasu na ustawienie rusztowania i wskaźnik układania spada). Zespół 4 pracowników powinien układać co najmniej 10 metrów sześciennych dziennie. Jeśli pracownicy nie są w stanie tego zrobić, warto poszukać bardziej doświadczonych pracowników.
- Podaj ilu jest murarzy w zespole murarskim? Do małego domu (10 x 10 m) wystarczy 5 pracowników. Jeśli pracowników będzie więcej, będą sobie przeszkadzać i budowa zwolni.
Najnowsze Artykuły
- Formalności budowlane
- 27 lipca 2022
- 0
Fachowiec czy firma budowlana - co wybrać?
- Budowanie domu
- 26 lipca 2022
- 0
Jak dobrać materiały do budowy domu?
- Formalności budowlane
- 25 lipca 2022
- 0