- Budowanie domu
- 12 lipca 2022
- 0
Budowa domu pod klucz, czy dach? Co jest bardziej opłacalne?
Budowa domu pod klucz a pod dach - jaka jest różnica?
Budowa własnego domu to długi i kosztowny proces. Chcesz go jak najbardziej zoptymalizować bez uszczerbku na jakości. Obecnie dwie najczęstsze opcje budowy to "pod klucz" i z dachem.
Czym jest budowa pod klucz?
W przeszłości klasyczne podejście do budowy polegało na tym, że wszystkie prace były wykonywane etapami przez różnych wykonawców. Oznaczało to, że proces ten był długotrwały, budowa była kosztowna, a jakość nie zawsze zapewniona.
Budowa pod klucz oznacza, że prace wykonywane są kompleksowo, a mianowicie:
- Roboty ogólnobudowlane. Podczas nich budowany jest dom z minimalnym wyposażeniem - kładzione są fundamenty, stawiane ściany, kładziony dach.
- Prace wykończeniowe. Dom jest wykończony wewnątrz i na zewnątrz. Montowane są wykładziny podłogowe i sufitowe, izolacja, drzwi, okna, przyłącza mediów - okablowanie elektryczne, instalacja wodna, kanalizacyjna itp.
- Prace związane z kształtowaniem krajobrazu. W trakcie tych prac tworzone jest zagospodarowanie terenu, instalowane są instalacje wodno-kanalizacyjne i urządzenia.
Budowa pod klucz: zalety metody
Obecnie coraz więcej osób woli wybudować dom pod klucz i nie jest to przypadek. Takie podejście ma wiele zalet, a oto główne z nich:
- Wysokiej jakości konstrukcja. Na usługi "pod klucz" mogą sobie pozwolić tylko duże firmy budowlane, które posiadają pracowników o różnych specjalizacjach, zdolnych do wykonywania wszelkich prac od kładzenia fundamentów po instalację rurociągów. Takie firmy dbają o swoją renomę i zapewniają wysoką jakość usług oraz gwarancję na gotowe domy.
- Duża szybkość budowy. Podczas budowy domu trzeba wykonywać różne konkretne prace. Małe firmy po prostu nie mają pracowników, którzy mogliby je wykonać, co oznacza, że przy tradycyjnym budownictwie trzeba ciągle szukać nowych wykonawców. Trzeba poświęcić dużo czasu, a także omówić niuanse pracy i zrobić kosztorys. W przypadku skomplikowanej konstrukcji tak się nie dzieje, a ryzyko przestoju jest zminimalizowane.
- Przystępny koszt budowy. Przed rozpoczęciem prac firma przygotowuje kosztorys, ustalając w nim cenę za usługi. Po pierwsze, gwarantuje, że w trakcie budowy ceny nie ulegną zmianie. Po drugie, klient widzi wyraźnie, na jakim etapie i za co płaci. Dodatkowo kosztorys umożliwia dokładne wyliczenie ilości materiałów, co pozwala uniknąć przekroczeń i braków, które prowadzą do przestojów.
Etapy budowy pod klucz
Budowa pod klucz to złożony proces. Poniższe prace prowadzone są etapami:
- Badanie gleby na działce. Na tym etapie eksperci określają, czy na wybranym terenie można bezpiecznie budować, a następnie wybierają najbardziej odpowiednią, bezpieczną i ekonomiczną technologię i materiały budowlane.
- Opracowanie rozwiązania projektowego. Projekt jest potrzebny do kontroli procesu budowlanego, prowadzenia dokumentacji, minimalizacji ryzyka. Dokument ten jest wymagany przez organy nadzorcze. Po zakończeniu budowy jest on potrzebny do rejestracji i ubezpieczenia nieruchomości. Projekt może być standardowy lub indywidualny.
- Roboty ogólnobudowlane. Jest to główny i najdłuższy etap. Układane są fundamenty, ściany, dach i pokrycie dachowe. Termin zależy od wielkości domu, ilości kondygnacji, wybranych materiałów i szeregu innych czynników;
Prace wykończeniowe. Po zakończeniu budowy należy wykończyć dom, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, zamontować drzwi, okna, schody itp. Aby wygodnie mieszkał w nim współczesny człowiek, konieczne jest położenie mediów.
Ile kosztuje budowa domu pod klucz?
Ceny domów pod klucz różnią się w Permie. Po pierwsze, wpływ na nie ma polityka cenowa firmy. Lepiej wybrać usługi firm, które są elastyczne i oferują klientom zniżki. Również racjonalne czynniki wpływają na ostateczny koszt budowy. Oto główne z nich:
- Rodzaj fundacji. Fundamenty palowe są najtańsze, monolityczne najdroższe. Te ostatnie są jednak rzadko potrzebne w budownictwie indywidualnym.
- Wielkość, liczba kondygnacji, plan piętra. Większe domy nie zawsze kosztują więcej. Na przykład, dwupiętrowy dom może kosztować mniej niż jednopiętrowy dom o podobnej powierzchni mieszkalnej, ponieważ drugi wymagałby dużego fundamentu.
- Wykończenia i komunikacja. Do wykończenia wewnętrznego i zewnętrznego, a także komunikacji można użyć różnych materiałów, a całkowity koszt domu może być odpowiednio dostosowany.
Zaletą jest to, że wszystkie obliczenia są wykonywane z wyprzedzeniem. Dlatego wybierając budowę pod klucz, klient zawsze wie, ile będzie kosztował przyszły dom.
Czym jest budowanie domu pod dach?
Budowa domu z dachem to popularna usługa, którą świadczą firmy budowlane na rzecz ogółu społeczeństwa. Usługa ta obejmuje wylanie fundamentu, postawienie ścian, skonstruowanie systemu krokwiowego oraz ułożenie dachu. W rzeczywistości klienci otrzymują po prostu pudełko domu bez okien, drzwi, zewnętrznej okładziny elewacyjnej, wykończenia wnętrz i komunikacji.
Budowa pod dachem: plusy i minusy
Budowa domu pod dachem ma swoje wady i zalety. Główną zaletą tej usługi jest to, że jest to najbardziej przystępny sposób na uzyskanie gotowego pudełka na dom. Dlatego bardzo często budowę pod dachem zamawiają osoby, które mają ograniczony budżet na budowę domku i chcą realizować budowę krok po kroku.
Do zalet budowy domu pod dachem należą następujące punkty:
- Możliwość maksymalnego dostosowania przyszłego domu do swoich wymagań.
- Właściciele mogą samodzielnie wymyślić projekt domu, zaplanować okablowanie komunikacji, wybrać materiały wykończeniowe i wykonać prace związane z ułożeniem podłogi, płytek itp.
- Oszczędność pieniędzy. Nie trzeba płacić za okablowanie, hydraulikę, wybór i zakup materiałów wykończeniowych, prace wewnętrzne i zewnętrzne.
- Czas na skurcz. Każdy dom wymaga czasu na skurczenie się, niezależnie od tego ile ma pięter i z jakiego materiału jest zbudowany. Skurcz domu szkieletowego następuje w ciągu 6 miesięcy, w tym okresie właściciele nieruchomości mają możliwość zgromadzenia wymaganej kwoty na dalsze prace budowlane.
Wadą jest to, że budowa pod dachem trwa dłużej ze względu na długie przerwy między etapami budowy. Gdy usługi są poszukiwane u różnych wykonawców, kontrola jakości wykonanych prac staje się trudniejsza.
Fachowiec czy firma budowlana - co wybrać? Sprawdź na https://architekturadomu.pl/a/uuip,fachowiec-czy-firma-budowlana-co-wybrac
Etapy budowy domu pod dach
Budowa domu pod dach odbywa się w kilku etapach:
- Konstrukcja fundamentu. Rodzaj fundamentu dobiera się w zależności od gleby i topografii terenu, liczby kondygnacji domu oraz materiału budowlanego. Do domu z bali można zbudować fundament palowy z bloczków fundamentowych pod pokrycie dachu.
- Budowa ścian. Technologia wykonania ścian zależy od rodzaju materiału budowlanego. Jeśli dom budowany jest z drewna, najpierw wykonuje się wiązanie drewna, następnie układa się dom z bali, stawia grodzie, układa legary i belki stropowe.
- Pokrycie dachowe. Mistrzowie wyposażają system krokwi, wykonują łaty z desek, zamykają szczyty i okapy dachu okładzinami i układają materiał pokryciowy (gonty, dachówki ceramiczne itp.).
W efekcie powstało gotowe pudełko domu, które jeszcze nie nadaje się do zamieszkania. Do właścicieli nieruchomości należy decyzja, czy dalsze prace przeprowadzą sami, czy też zwrócą się o pomoc do firmy budowlanej.
Najnowsze Artykuły
- Formalności budowlane
- 27 lipca 2022
- 0
Fachowiec czy firma budowlana - co wybrać?
- Budowanie domu
- 26 lipca 2022
- 0
Jak dobrać materiały do budowy domu?
- Formalności budowlane
- 25 lipca 2022
- 0